"У Польщі прийняли ядерне рішення, будуть наслідки" – журналіст про загрозу ЄС

ЄС жорстко відреагує на рішення Польщі - про скандальний вердикт польського суду 

"У Польщі прийняли ядерне рішення, будуть наслідки" – журналіст про загрозу ЄС

У Польщі Конституційний суд схвалив пріоритет національного законодавства над європейським правом в Європейському Союзі. В ЄС вже відреагували на дане рішення. Так, заступник голови Єврокомісії з питання збереження європейських цінностей Віра Юрова заявила, що європейські принципи повинні виконувати всі країни ЄС.

Польщею прокотилися протести. Десятки тисяч людей по всій країні вийшли на мітинг на захист членства ЄС. До протестів приєднався колишній голова Європейської Ради та експрем'єр-міністр Польщі Дональд Туск. Політик звинуватив правлячу партію "Право і справедливість" у бажанні вивести країну з Євросоюзу.
 
Про те, що зараз відбувається в Польщі розповів у програмі "Сьогодні. День" на телеканалі "Україна 24" журналіст Ігор Ісаєв.

"Тут треба розділити кілька різних площин. Перша - це політична внутрішня польська площина, друга - це площина юридична, і третя площина - це європейська у сенсі Європейського Союзу. І в кожній з цих площин варто розглядати це рішення і всі події, які за цим пішли, тобто заяви Європейського Союзу, дії Європейської комісії, заяви Європейської комісії, і те, що буде відбуватися з рішенням Європейського суду. В політичному ключі, внутрішньому, польському - це рішення дуже вибухове, атомне і ядерне, бо курс на полексит, у якому звинувачує опозиція правлячу у Польщі партію, це дуже важлива політична точка зору і політична суперечка. І, найімовірніше, навколо цього будуватиметься у найближчі місяці або навіть років, парламентськими й президентськими виборами, вся політична боротьба Польщі", — сказав він.

Журналіст також зазначив, що ЄС обов'язково відреагує на рішення КС Польщі, яке, на його думку, було зроблено в "путінському стилі".

"Поляки бачать, як Польща змінюється будучи членом Європейського Союзу, і поки що на сьогодні настроїв на те, щоб підтримувати вихід Польщі із Європейського Союзу, взагалі серед польського суспільства немає. Це кільканадцять відсотків, в різних рейтингах, людей, які цього хочуть, натомість переважна більшість хоче залишитися в ЄС. Але тут є питання правлячої партії. Правлячій партії не подобається те, що Польща є частиною європейської правової спільноти, бо судова правова система Європейського Союзу - це дуже пов’язані між собою речі. І коли у Польщі Конституційний суд приймає таке рішення - це те, що буде вимагати досить серйозного удару від Європейської комісії, європейських органів, і це ще послідує. Тобто, Європейський Союз, якщо поки до дій Польщі ставився досить лояльно, намагався домовлятися, розмовляти, і так далі, то сьогодні після цього рішення, яке було в абсолютно "путінському" стилі,  мусить відреагувати, оскільки треба показати, що цей жест не тільки Польщі, а і євроскептикам в інших країнах", — зазначив Ісаєв.

Також він зазначив, що рішення суду - це просто гучні дії, які однак ні до чого не приведуть у Польщі.

"Євроскептиків, наприклад, в  Італії чи південній Європі значно більше, ніж у Польщі.  І тут є питання великої політичної гри. Натомість, якщо ми говоримо про це рішення  в правовому аспекті, то воно просто йде в смітник, оскільки його вартість є така, що, скажімо так, Конституційний трибунал Польщі може оголосити собі, що хоче, натомість його в принципі буде неможливо виконувати, коли є європейське право. І судді польські, починаючи від районних і закінчуючи  суддями Верховного суду, будуть керуватися європейським правом. Просто це рішення, що було минулого тижня, вони будуть просто ігнорувати. І воно, скажімо так -  "пушка вистрілила нікуди", зробило дуже багато в політичній сфері, дало крила опозиції польській, але у юридичній сфері - це смітник якийсь",- підкреслив журналіст.

За словами Віри Юрової, Європейський Союз "почне розвалюватися", якщо він не оскаржить рішення Вищого суду Польщі про те, що національне законодавство перевершує європейські закони. Про це вона заявила 11 жовтня, пише Reuters.

Повідомляється, що Конституційний трибунал Польщі виніс рішення проти центрального принципу європейської інтеграції минулого тижня, різко загостривши конфлікт через фундаментальні цінності між євроскептиками, що правлять у Варшаві, і більшістю інших 27 країн ЄС.

Понад 100 000 людей протестували в Польщі минулої неділі на підтримку ЄС, забивши тривогу через перспективи того, що їхня країна піде за Великою Британією і покине блок в "Полексіті".

"Якщо ми не підтримаємо в ЄС принцип, згідно з яким рівні правила дотримуються однаково у всій Європі, вся Європа почне руйнуватися", - заявила єврокомісар Віра Юрова.

Джерело Україна 24 Теги