Зеленський відмовив Степанову: ексглава МОЗ розповів, у чому саме

Максим Степанов прокоментував медичну реформу в Україні

Зеленський відмовив Степанову: ексглава МОЗ розповів, у чому саме

Ексміністр охорони здоров'я Максим Степанов, заступаючи на посаду глави МОЗ, пропонував президенту Володимиру Зеленському відтермінувати медичну реформу, але отримав відмову.

Про це Степанов розповів в ефірі програми "Чергові по країні" на телеканалі "Україна 24". За його словами, свою відмову президент пояснив позицією західних партнерів.

"Будь-які великі реформи потребують часу. Їх неможливо зробити за один місяць чи за пів року. Наприклад, якщо ми говоримо про реформування системи охорони здоров'я, реформування медицини, до якої я був причетний, коли я приходив, тільки обіймав цю посаду, термін реформування - мінімум 3-4 роки, коли ми почнемо відчувати будь-який результат. А цей час, 3-4 роки, ти повинен звикати до того, що падатимуть твої рейтинги в соціологічних дослідженнях. Ти повинен звикати до того, що в тебе не буде додаткових коштів, наприклад, на "Велике будівництво", на дороги, і від цього не зростатиме рейтинг... Я був готовий залюбки покласти свій рейтинг. Мені починали говорити - такі аспекти твоєї реформи, твого плану не сприйматимуть наші західні партнери. Я кажу - вибачте, будь ласка, мої діти, моя мама лікуються в цій країні, і я в тому числі", - розповів він.

Читайте також: Як контролювати своє здоров'я - доктор Комаровський дав поради українцям

Як підкреслив Степанов, Україна не може повністю копіювати західний досвід реформ:

"Ми не можемо просто скопіювати реформу Великої Британії, сказати - тут ми будемо робити так. У нас жодна людина, маленький приклад, не готова стояти до онколога по пів року, по вісім місяців після направлення. Це неможливо в нашій країні".

За словами ексміністра, при призначенні на посаду під час співбесіди з президентом, перше запитання, яке він поставив, - щодо реформ.

"Президент мені дослівно сказав - "на превеликий жаль, ми не можемо скасувати цю реформу з 1 квітня", там тиждень ще був... Я не зрозумів тоді й не розумію зараз. Я можу впевнено сказати, що ми могли тоді під час ковіду просто змінити ці алгоритми, відтермінувати для того, щоб далі подивитися, в який спосіб її проводити. Щоб не було ніяких звільнень, не було ніякого закриття ФАПів, амбулаторій і решти. Але ж є західні партнери, які проти. Це ті західні партнери, до яких я практично на колінах стояв, щоб вони дали нам вакцини", - наголосив він.

Читайте також: В Україні через 6 років не буде кому лікувати дітей - відомий лікар

Також лікар-кардіохірург Борис Тодуров в ефірі телеканалу "Україна 24" заявив, що децентралізація медичної галузі в Україні призвела до катастрофічних наслідків.

"У Фінляндії був досвід децентралізації медицини. Це була катастрофа. Вже через два роки вони відкрутили все назад, тому що місцева влада займається своїми містечковими проблемами, вони не бачать глобально потреби всієї країни, в них, як правило, немає бюджетів, щоб вибудовувати стратегію медицини на 5-10 років. У нас децентралізація, на жаль, призвела до таких само катастрофічних наслідків", - сказав Тодуров.

Лікар-імунолог Андрій Волянський в ефірі телеканалу "Україна 24" розповів про мінуси програми медичних гарантій. На його думку, спектр гарантованих державою послуг недостатній, а отримати ці послуги доволі складно.

"Сьогоднішня система - це звернення до первинної ланки, що вже вкрай складно на тлі пандемії та поза пандемією. Взяти сьогодні направлення на безоплатні аналізи або консультацію - вкрай складно. Якщо ви його отримали, то "вторинка" на сьогодні теж працює неефективно. Це черги, запис на декілька місяців наперед до вузькопрофільного спеціаліста в поліклініці", - зазначив Волянський.

Своєю чергою доктор медичних наук Ольга Голубовська назвала нинішню ситуацію в українській медицині "загрозою нацбезпеці".