Удар по національній безпеці — Смешко висловився про "Вагнергейт"

Ексглава СБУ прокоментував гучні результати розслідування

Удар по національній безпеці — Смешко висловився про "Вагнергейт"

Про спецоперацію з затримки бойовиків російської ПВК "Вагнер" висловився у програмі "Україна Сьогодні"  на телеканалі "Україна 24" колишній голова Служби безпеки України Ігор Смешко.

"Це удар по національній безпеці та обороні України, весь світ розуміє, що в Україні зараз відсутня система планування, керівництва, координації та контролю розвідувальної діяльності. Потрібно розділити дві речі — політична складова та професійна. Чомусь ніхто не обговорює з наших парламентаріїв протокол, наприклад, нейрохірургічної операції. Ніхто не обговорює технологію роботи ядерного реактора. Нікому не спаде на думку, що можна втрутитися в технологічний процес і тимчасово припинити проведення операції на головному мозку або терміново дістати стрижні з ядерного реактора", — сказав він.

Читайте також: "Відбулася державна зрада": нардепи жорстко відреагували на "вагнергейт"

Смешко пояснив, що у сфері розвідувальної діяльності президент не може передавати свої повноваження іншій особі.

"Ніколи до 2005 року я можу про це свідчити, оскільки працював з двома президентами нашої держави та керував розвідувальною діяльністю нашої держави, — ніколи не доповідав президенту про розвідувальні операції або розвідувальну інформацію в присутності третьої особи. За протоколом президент сам є верховним головнокомандувачем і гарантом Конституції, зокрема й гарантом забезпечення збереження державної таємниці. Керівник розвідувального органу є головним експертом з держтаємниці у сфері розвідувальної діяльності, він сам не може коментувати діяльність у присутності третьої особи, яка не допущена в частині проведення будь-якої розвідоперації, якщо є загроза витоку.

У випадку військової розвідки, згідно з законом, безпосередньо керівництво розвідувальною діяльністю органу зовнішньої розвідки здійснює міністр оборони, а загальне керівництво – верховний головнокомандувач, президент України. Причому згідно з Конституцією президент не може передати свої повноваження жодній посадовій особі в нашій державі. Отже, зупинення подібної операції без письмового документа чи міністра оборони, чи президента, — це не робота тимчасової слідчої комісії, а робота Генпрокуратури щодо розслідування можливого злочину — державної зради у сфері національної безпеки та оборони", — сказав він.

Читайте також: "Було б краще застрелитися": Арестович про документи щодо "вагнерівців"

Нагадаємо, 17 листопада з'явилася перша частина масштабного розслідування Bellingcat за участю The Insider, яке тривало рік. Журналісти з'ясували, що українським розвідникам, які працювали під виглядом охоронної компанії при "Роснефти", вдалося вивезти з Росії десятки найбільш значущих бойовиків ПВК "Вагнера", причетних до військових злочинів в Україні.

"Ця спецоперація, яка не має аналогів за своєю складністю та масштабом, мала завершитися примусовим приземленням літака з кількома десятками бойовиків на території України. Проте в останній момент, коли "вагнерівці" вже прямували до мінського аеропорту, операцію було "перенесено" після зустрічі розвідників з політичним керівництвом, що закінчилося арештом найманців силами білоруського КДБ", – йдеться у звіті.

Джерело Україна 24