Якщо ГТС стане збитковою, українці це відчують у соціальній сфері — ексміністр

"Неробоча газотранспортна система - це технологічний, енергетичний і соціальний ризик", - сказав Оржель

Якщо ГТС стане збитковою, українці це відчують у соціальній сфері — ексміністр

Газотранспортна система (ГТС) України стане збитковою, якщо через неї буде прокачуватися 15-17 мільярдів кубів газу. Про це повідомив у програмі "Сьогодні Ввечері" на телеканалі "Україна 24" ексміністр енергетики Олексій Оржель.

На запитання про те, чи буде для України гарантією отримання угоди, в якій Росія зобов'язується пускати в Європу транзитом газ через Україну протягом 10-15 років, Оржель відповів, що в такому випадку йдеться не тільки про саме прокачування блакитного палива, але й про його обсяги.

"Можемо повернутися взагалі до нашого поточного контракту з транзиту (газу - ред.), який ми підписали у 2019 році. Там є така ж умова — транспортуй або плати. Насправді коли ми закладали умову — це була, ймовірно, перемога, назвемо її так. Тому що в будь-якому випадку ми отримаємо ті гроші, на які ми розраховуємо. Разом з тим починаючи вже з 2019 року, треба було працювати щодо оптимізації української газотранспортної системи, щоб ми могли дати конкурентні тарифи нашої газотранспортної системи. З розрахунку на 142,5 млрд кубів прокачування природного газу зараз прокачується (в ГТС - ред.) 40 млрд кубів. Якщо "Газпром" знизить прокачування природного газу до 15-17 мільярдів кубів - нам це буде збитково, тому що треба буде позичати гроші на те, щоб вона (ГТС – ред.) працювала. Неробоча газотранспортна система — це ризик соціальний і головне технологічний і енергетичний для українців", - повідомив Оржель.

Читайте також: Вітренко про транзит газу через Україну: з боку Путіна відбулася маніпуляція

За словами міністра, якщо "Газпром" буде через українську ГТС прокачувати такі малі обсяги, це і стане тим аргументом, який потрібно озвучувати українській стороні в розмові з європейською стороною.

"Якщо ми даємо конкурентоспроможні тарифи, якщо ми є надійними трансферами — це той фактор, який абсолютно ніякі інші політичні заяви не перебивають", — зазначив він.

На думку радниці голови правління НАК "Нафтогаз України" Світлани Заліщук. Росія, відмовившись від транзиту газу українською газотранспортною системою, штучно завищує ціни на газ в Європі й, таким чином, швидше хоче запустити "Північний потік-2".

"Сьогодні прессекретар Путіна заявив, що із запуском "Північного потоку" ціни стабілізуються. Це його пряма мова. І це свідчить, що насправді сьогоднішнє подорожчання, відмова бронювати українські потужності для продовження транзиту газу — це штучне завищення ціни. Росія використовує ситуацію для того, щоб посилити вплив на Україну і запустити "Північний потік-2", можливо, навіть в обхід сертифікації", - сказала вона.

Раніше в МЗС України заявили, що українська позиція щодо сертифікації російського газопроводу "Північний потік-2" залишається незмінною. За словами глави МЗС Дмитра Кулеби, Україна починає "дружній" тиск на європейських партнерів, щоб ті переходили від слів до справи.

Джерело Україна 24 Теги